Davutlar'dan Haberler
Davutlar Mandalini artık mavi bayraklı
Pazartesi, 08 Kasım 2010 14:38

 Ege Bölgesinin en önemli narenciye üretim sahalarından biri olan Kuşadası’na bağlı Davutlar Beldesinde üretilen narenciyelerin tümü insan sağlığına zarar veren zehirli ilaç barındırmamayı simgeleyen mavi bayrak aldı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğünce yürütülen Entegre ve Kontrollü Üretim Yönetimi (EKÜY) projesi çerçevesinde Davutlarda üretilen tüm Mandalin, Portakal ve Limonları üretenler sertifikalandırıldı. “Tarladan Sofraya Gıda Güvenliği” sloganıyla yola çıkılarak, tüm üretim aşamaları Tarım İlçe Müdürlüğü ekiplerince kontrol edilen bahçe sahiplerine düzenlenen bir törenle sertifikaları verildi. Üretici Mustafa Önür’ün Mandalina bahçesinde düzenlenen törene Kuşadası Kaymakamlığına vekalet eden Germencik Kaymakamı Resul Çelik, ...


Hepsini Oku, (25823)
Heraklion Alaçatılılar Derneği başkanı Malvina Sfiga Daktila Davutlar'daydı
Perşembe, 28 Ekim 2010 21:37

 Girit’ten önemli bir misafirimiz vardı. Girit Kandiye (Heraklion) şehrinde 1982 yılında kurulan Heraklion Alaçatılılar Derneği başkanı Malvina Sfiga Daktila. Dernek Girit’in en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri.  

Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Derneği başkanı Ahmet Altunsoy’un haber vermesi üzerine akşam üzere Kuşadası’nda buluştuk. Bayan Daktila'nın önceki ziyaretlerinden tanıştığı yerel gazeteci İskender Avcı ile DHA muhabiri gazeteci Latif Sansür’de bizlerle beraberdi.  

Kuşadası ve Söke'de yerleşik Girit kökenli tanıdıklarını aradı, yöremizde "Girit" anılınca en başta akla gelen kişilerden olan Bilal Türkoğlu, bacağındaki rahatsızlığa rağmen söyleştiğimiz mekana geldi. 


Hepsini Oku, (1938)
Tuncay Uysal pusulasını şaşırdı
Salı, 26 Ekim 2010 12:35

Adanın Sesi isimli  internet sitesi Belediye Başkanı Tuncay Uysal ile ilgili ilginç iddiaları gündeme taşıdı;
Davutlar Belediye Başkanı Tuncay Uysal pusulasını şaşırdı. Seçimlerden bu yana Davutlara gözle görünür bir çivi dahi çakmayan Uysal, geleceğini kurtarma peşinde. Hakkında yapılan birkaç şikayet ve açılan davalar nedeniyle görevden alınabileceği öne sürülen Tuncay Uysal’ın iktidar partisine şirin görünme çabaları fayda vermedi. Geçtiğimiz günlerde Çine barajının açılışına gelen Başbakan Tayip Erdoğan’nın mitingine,belediye önünden araba kaldıran Uysal’ın AKP il, ilçe ve belde yönetimine yaranamadığı ve yüz bulmadığı öğrenildi. Soruşturmalardan kurtulma manevrası boşa giden Tuncay Uysal’ın bu kez strateji değiştirerek CHP’lilere yanaşmaya çalıştığı bildirildi.

Seçildikleri günden bu yana düşman olarak gördüğü, olaylı meclis toplantısında korumasınd ...

Hepsini Oku, (0)
Davutlar'da Referandum sonuçları
Pazartesi, 13 Eylül 2010 22:31

 Reformlara Türkiye yüzde 58 'evet' diyerek tercihini Anayasa değişikliği yönünde kullandı. Davutlar'da Türkiye'nin diğer sahil kesimlerinde olduğu gibi Hayır oyları fazla idi. 6850 civarında kayıtlı seçmenin olduğu Davutlar'da 5250 civarında vatandaşımız oy kullandı. 60 oy geçersiz sayılırken 3585  Hayır, 1488 Evet oyu çıktı.

2009 Yerel seçimlerinde 7397 seçmen görünen Davutlar'da 1 yıl geçtikten sonra 12 Eylül'de yapılan referandumda seçmen sayısının 550 kişi birden azalması ve 1700 kişinin oy kullanmaması akıllarda Davutlar'da ithal oylar mı sorularını getirdi. Davutlar'da bulunan siyasi partilerin Davutlar'daki gerçek seçmen sayısının belirlenmesi için bir önce çalışmlara başlamasının gerekliliği refandum için asılan seçmen listelerinde bir kez daha görülmüştür.
Ramazan Bayramınız mübarek olsun!
Perşembe, 09 Eylül 2010 07:16

Bayram sabahları en güzel kıyafetini giyinip hazırlanma telaşları,demli bir çayla yapılan sıcacık aile kahvaltısı, bayram şekerleri, şeker isteyen çocuklar, bir telaş, bir koşturmaca. Bayram programları, kolonya ikramları, bayram harçlıkları, ev ve akraba eş dost gezmeleri, kısa hal hatır sormalar ve daha bir dolu küçük ayrıntı. Hayatın üzerindeki PAUSE düğmesine dokunun. Hayatı bir süre durdurun BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN.


...

Hepsini Oku, (0)
A. Vefik Alp "güzide kıyılar, şehirciliğin kara lekesi oldu!"
Pazartesi, 06 Eylül 2010 21:22

 Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, düzeysiz yapılaşma ve imar yağmasının Türkiye'nin yarası olduğunu belirterek, ''Turistik bölgelerimiz açısından en kötü örnek ise Aydın ilimizin bir zamanlar güzide kıyıları'' dedi.

Mimar Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, düzeysiz yapılaşma ve imar yağmasının Türkiye'nin yarası olduğunu belirterek, ''Turistik bölgelerimiz açısından en kötü örnek ise Aydın ilimizin bir zamanlar güzide kıyıları. Antik medeniyetlerin beşiği olan bu coğrafyamızda son 30 yılda hem eşsiz doğa ve tarih katledildi, hem de milli servet kaybedildi. Özetle, bindiğimiz dalı kestik'' dedi.

Alp, ''Bir dönem Kuşadası İstanbul'dan sonra Türk turizminin amiral gemisiydi. Fransız Tatil Köyü Club Med ilk burada açıldı. Ancak, komşu Selçuk ilçesinde yer alan arkeolojik zenginliklere, Efes, Meryem Ana gibi varlıklara, muhteşem doğa par&cc ...

Hepsini Oku, (22)
Mimarlar Odasından uyarı: Davutlar Belediyesi imarda yanlış yapıyor!
Perşembe, 19 Ağustos 2010 20:19

 Mimarlar Odası Kuşadası Temsilciliği Temmuz Ayı içerisinde yayınladığı bültende Başkan Tuncay Uysal'ın yapmış olduğu imar uygulamalarını sert bir dille eleştirdi.

*  Mimarlar Odası Temsilcileri; "Davutlar Belediyesi'nin Yasa ve mantık dışı bu uygulamalarının devam etmesi halinde odamız gerekli yasal işlemlere başlama kararı almıştır." dediler.

Mimarlar Odası Kuşadası Temsilciliği Temmuz Ayı içerisinde çıkardığı bültende Başkan Tuncay Uysal'ın yapmış olduğu imar uygulamaları nedeniyle Davutlar Beldesi'nin olumsuz gelişime örnek gösterecek yerleşim yerleri arasında yer aldığını yayınladı.

Bültende Davutlar Beldesi, son bir yıldır aynı mantıkla gelişimine devam etmektedir. Geçen yıl Davutlar Belediyesi'ni, yıllarca uyguladığı, binaların yola çekme mesafelerinin, sıfır, 0.5 metre, 1,00 metre olarak uygulanmasının kente büy&uum ...

Hepsini Oku, (0)
Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Derneği Kuruldu
Cuma, 06 Ağustos 2010 22:06

 Kuşadası'nda 2000 yılından bu yana (KUYETA) Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Grubu olarak çalışmalarını sürdüren yerel tarihçiler dernekleşti. “Uzun süredir kent tarihi çalışmalarını bir kurumsal kimlik üzerinden sürdürme çabası içinde idik” diyen yerel tarihçiler, 10. yılda (KUYETAD) Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Derneği’nin kuruluşu için 14 Haziran Pazartesi günü Kaymakamlık Dernekler Masası’na evrakları ile başvurdular.

(KUYETAD) Kuşadası Yerel Tarih Araştırmaları Derneği’nin 8 kişilik kurucuları şu isimlerden oluştu. Şenol ESKİN, Ahmet ALTUNSOY, Ali Hadi KARAPINAR, Selver SAVRAN, Emine FIRAT, Gürsel ŞAMİLOĞLU, Yunus ÇENGEL ve Ahme ...


Hepsini Oku, (0)
 

davutlar.net Copyright © 2007-2014 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 1.8788 saniyede 21 sorguyla oluşturuldu