Köşe Yazıları Bölümü

Köşe Yazıları->Sözün Özü->Millipark'ta mülteci sorunu [ Arama ]

Millipark'ta mülteci sorunu
Başlık Millipark'ta mülteci sorunu
Açıklama Ülkemizdeki mülteciler.
Yazar veya notu Enver Önder
E-mail enveronder@davutlar.net
Gönderen Davutlarlı
“ Suskunluğum asaletimdendir, her lafa verecek bir cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.” Hz. Mevlana
 
    Ramazan Bayramı öncesi sitemizde çıkan Milli Parktaki orman yangını köşede bir haber olarak kaldı, söndürülmüş nasıl olsa denilerek önemsenmedi, aslına bakarsanız önemsenecek bir haberdi. Nedenine gelince çıkan yangın Dipburun mevki dediğimiz eskiden askeriyenin konuşlandığı şimdilerde mültecilerin konaklama yeri olduğu  barakaların bulunduğu yerde başlayan yangın yerinde çoğu çocuk ve bebek elliden fazla mültecide aç ve susuz bitap bir vaziyette bulunmuş yangını bunların çıkardığı sanılmakta.
    Milli parkta çıkan bu yangın  önce karşıda bulunan Samos adasından ve yaz sezonu olmasından denizdeki teknelerden görülerek haber verilmiş. Ya görülmeseydi, ya aksi bir durum olsaydı, hava şartları uygun olmasaydı şimdiler de dövünüp dururduk.  Konunu önemi büyük, mültecilerin uğrak yeri, geçiş noktası Mili parkımızdaki boşaltılmış Dipburun’daki karakolunun atıl vaziyette olmaması gerekir. Hiç olmazsa gece konuşlandırılacak güvenlik kuvvetlerinin orada bulunması bile caydırıcı bir önem taşır. Koylarda kullanılmak üzere bırakılmış veya hiç kullanılmamış şişme botların, can yeleklerinin, dalış tüp ve kıyafetlerinin bulunduğu duyumları gerçek mi merak ediyorum.   Mülteci sorunu büyük bir sorun. Yetkililerden ricam oraya gerekli önemin verilmesi.
    Mülteci sorunu Dünya’da büyük bir önem taşımakta. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonun (UNHCR) 2013 verilerine göre dünya genelinde 50 milyondan fazla kişinin yer değiştirmek zorunda kaldığı, bunlarında büyük çoğunluğunun çocuklardan oluştuğu belirtilmekte. Son zamanlarda ülkemizde de mülteci sorunu gazetelere konu olmakta. Komisyonun gayri resmi kayıtlarına  göre 634 bin Suriyeli mülteci ülkemizde barınmakta. Bizdeki resmi kurumların verdiği rakam ise 220 bin dolaylarında olduğu belirtilmekte. ( Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 1.050.000 mülteci olduğunu bunların 220.000'in kamplarda kaldığını belirtmekte.)  Savaşın çirkin yüzlerinden birisi de evlerini terk etmek zorunda olan parçalanmış dağılmış ailelerdir. Sorun sadece bizim değil dünyanın sorunudur.
     Bu karamsar verilerden sonra, yüzlerde karamsarlığı silecek bir fıkra. Temel'in ineği hastalanmış... Hangi veterinere götürmüşse bir türlü iyileşmemiş inek... Temel biçare bir şekilde düşünürken ellerini açıp Allah'a yalvarmış: "Yarabbi sen ineğimi iyi et... İyi edersen 15 gün oruç tutarım..." diye..
    Bu hayvan iki günden fazla yaşamaz diyen veterinerlere rağmen inek iyileşmiş.. Bizim Temel 15 gün oruç tutmuş. 16. gün inek ölmüş. Temel ne yapacağını şaşırmış. İnek ölü.. Havadan 15 gün de tutulan oruç. Ellerini açıp "Yarabbi sen sanıyorsun ki Temel aptaldır, hiç itiraz kabul etmem. İneği kurbana sayar, tuttuğum oruçları da Ramazan'dan düşerim hiç kusura bakma."

      Yüzünüzden tebessüm eksik olmasın. Saygılarımla


Oyu Puanı: 2 - Ortalama: 5

Yorum Gönder Değerlendir
Yorumlar

Bilgiler
Burda 186 Köşe Yazısı Kayıtlı
En fazla Bakılan: Yanar döner
En fazla Değerlendirilen: Bu elbise ona uymaz

Köşe Yazıları Bölümünü Gezen: 2 (0 Kayıtlı Üye 2 Ziyaretçi ve 0 Gizli Üye)
Görünen üyeler:


 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.05803 saniyede 19 sorguyla oluşturuldu