Köşe Yazıları Bölümü

Köşe Yazıları->Sözün Özü->Yerin mevkii oturandan gelir [ Arama ]

Yerin mevkii oturandan gelir
Başlık Yerin mevkii oturandan gelir
Açıklama .
Yazar veya notu .
E-mail enveronder@davutlar.net
Gönderen Davutlarlı
“ Suskunluğum asaletimdendir, her lafa verecek bir cevabım var. Ama bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye.” Hz. Mevlana

           Sizlere bugün yine e-mailime gelen ibretlik bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha sonrasında bunun gibi ders çıkaracak ibretlik adam gibi ortalarda dolaşanları da kalemimize dolayacağız. He şeyin bir zamanı var diyorum.

           Hikâyeye göre bir kral, sabah gezintisi sırasında bir dilenciye rastlar. "Dile benden ne dilersen" diye soran krala dilenci gülerek, "sanki benim her dileğimi gerçekleştirebilecekmiş gibi soruyorsunuz" der. Kral bu cevaba şaşırır ve sohbet ilerler. "Pek tabii her dediğini yerine getirebilirim. Sen söyle bakalım, ne istiyorsun?" "Söz vermeden önce iki kez düşünün kralım" der. Dilenci, sıradan bir dilenci değildir.

        Kral ısrar eder. "Ne istersen iste, sana verebilirim. Ben güçlü bir kralım. Yerine getiremeyeceğim hiçbir dileğin olamaz" der. Bunun üzerine dilenci, elindeki kâseyi krala uzatır ve "bu kâseyi herhangi bir şeyle doldurabilir misiniz?" diye sorar. Kral bir kahkaha atar ve vezirine kâseyi altınla doldurmasını emreder. Kâse dolup taşmakta, ama sonrasında hemen boşalmaktadır. Altınlar, buhar olup uçmaktadır sanki. Kralın onuru kırılır. Bir dilencinin kâsesini dolduramadığı ülkede kulaktan kulağa yayılır.

    Giderek pırlantalar, elmaslar, yakutlar akıtılır kâseye. Ne var ki kâsenin dibi yoktur sanki. Dolup taşmasına rağmen kâse sürekli olarak boş kalmaktadır. Kral yenik düşmüştür. Dilenciye yakarır: "Tamam, tamam sen kazandın". "Dileğini yerine getiremedim, ama lütfen bana kâsenin neden yapılmış olduğunu söyle" der. "Çok basit" diye yanıtlar dilenci. "İnsan dimağından yapılmıştır. Yani insanın arzu ve isteklerinden. Doymak bilmez oluşu bundandır.”

    Hikaye bu, olur mu böyle şey evet hikaye gerçekleşmesi olanaksız bir hikaye lakin işin özü bu “insanın arzu ve istekleri doymak bilmez” Bu gerçeği bir kez kavrarsan yaşantın değişir. Doyumsuz olur insan istediğini elde etse bile daha fazlasını ister de ister. 
        Şu gelip geçici fani dünyada, farz edelim, kral bile olsanız bir dilenciden öğrenebileceğiniz çok önemli yaşam dersleri olabilir. Hiç kuşkusuz, gerçek mutluluk, insanın içinde ve kendi elindedir. Saadeti ve başarıyı yakalayamayanlar, hatayı başka yerde değil, kesinlikle kendilerinde aramalıdırlar. Bir şeyi hırsla elde etmek doğru olmaz, sonuç vermez.. Yaşam bu, hiç belli olmaz. Bakarsınız, bir kralın dilenciye, bir dilencinin de krala dönüşmesi an meselesidir.

    Sert konuşmaları ve farklı siyasî üslubu ile Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri Osman Bölükbaşı’nın ünlü sözlerinden biriyle bitirelim;  “Yerin mevkii oturandan gelir. Adam olan oturduğu sandalyeden şeref almaz, ona şeref verir. Adam vardır kırık sandalyede bir Fatih, bir Kanuni gibi oturur. Adam vardır en parlak sandalyede bir yığın saman gibi oturur”.

Saygılarımla

Oyu Puanı: 4 - Ortalama:

Yorum Gönder Değerlendir
Yorumlar

Bilgiler
Burda 186 Köşe Yazısı Kayıtlı
En fazla Bakılan: Yanar döner
En fazla Değerlendirilen: Bu elbise ona uymaz

Köşe Yazıları Bölümünü Gezen: 1 (0 Kayıtlı Üye 1 Ziyaretçi ve 0 Gizli Üye)
Görünen üyeler:


 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.05514 saniyede 19 sorguyla oluşturuldu