Köşe Yazıları Bölümü

Köşe Yazıları->Sözün Özü->Davutlar nasıl kazanacak? [ Arama ]

Davutlar nasıl kazanacak?
Başlık Davutlar nasıl kazanacak?
Açıklama .
Yazar veya notu .
E-mail enveronder@davutlar.net
Gönderen Davutlarlı

 SUSKUNLUĞUM ASALETİMDENDİR, HER LAFA VERECEK CEVABIM VAR.AMA.

                       BİR LAFA BAKARIM LAF MI DİYE BİR DE SÖYLEYENE BAKARIM ADAM MI DİYE

 

Yazımın hemen başında hemen kıssadan hisseyle başlayalım sonrasında zaten konu konuyu açacak. Vakti zamanında, bir adam kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli'nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister. O zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi görevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli'ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli: ”Helâl değildir” diye bu kurbanı geri çevirir.Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve aynı  durumu Mevlâna'ya anlatır. Mevlâna ise, bu hediyeyi kabul eder.Adam aynı şeyi Hacı Bektaş Veli'ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlâna'ya bunun sebebini sorar. Mevlâna şöyle der: “Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

 Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş dergâhı'na gider ve Hacı Bektaş Veli'ye, Mevlâna'nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli'ye sorar. Hacı Bektaş da şöyle der: “Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlâna'nın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir."

  Böylesi tevazu ve incelikle, birbirlerini yermek yerine yüceltebilmeyi bilen insanlardan feyz alabiliyormuyuz?  Onu öncelikle kendimize sormamız gerek diye düşünüyorum. Sizlerde kendi kendinize nerede kaldı mı ? böyle insanlar derken, bazılarımız kendilerini ayrı tutuyorlar. Yaşanmış örnekleri ile sabit bakın etrafınıza göreceksiniz, böyle olaylar karşısında değil böyle bir tevazu göstermeyi, karşısındakini alt etme fırsatı ele geçirmiş olmanın kurgusuyla, hemen orada kin ve hıncıyla karşı saldırıya geçer. Onun hakkında doğru gerçek düşünmeden, iftiralarda bulunur, hakarete varacak sataşmalar yapar. Kendisi sütten çıkmış ak kaşıktır ya..Kinini kusmanın, yalanlarını ağzından salyalar saçarak sunmanın hazzıyla kasım kasım kasılır. Kasım kasım kasılmak ne Diye merak edeniniz olabilir, eski kuşak bilir. Bizlerin eskiden bir tekerlemesi vardı, “kabaramazsın kel Fatma annen güzel sen çirkin” deyince hindiler bir güzel gösterirlerdi kasım kasım kasılmayı.

        Kişi değil de bunlar insanlara örnek olması gereken siyasetçiler olursa hemen “balık baştan kokar” der, işin içinden çıkarız.  Siyasetçilerin birbirleri hakkında söyledikleri,

birbirlerine karşı nasıl çamur attıkları, birbirlerinin sanki rakipleri değilmiş de ezeli düşmanları gibi görerek, yalan yanlış akla hayale gelmeyecek senaryolar ürettiklerini görünce hem siyasetten hem de bu insanlardan nefret eder hale geldik. 

       Başka bir partiyi desteklemek, ona gönül vermek birbirleri ile didişmeyi gerektirmiyor. Bu gömlek ona fazla gelir o bu işi yapamaz diyenler, önce kendisi empati yaparak düşünmesi gerekir. Her işin bir çıraklık kalfalık ustalık dönemleri var. Artık mahalle olduk, bundan sonrasında Kuşadası’nın arka bahçesi olmamak için Davutlar’a neler kazandırabiliriz, neler yapabiliriz diyerek tevazzuyu elden bırakmayan bizi temsil eden kişi yada kişilere hep birlikte destek olmalıyız.

   Saygılarımla enveronder@davutlar.net

 

Oyu Puanı: 2 - Ortalama:

Yorum Gönder Değerlendir
Yorumlar

Bilgiler
Burda 186 Köşe Yazısı Kayıtlı
En fazla Bakılan: Yanar döner
En fazla Değerlendirilen: Bu elbise ona uymaz

Köşe Yazıları Bölümünü Gezen: 3 (0 Kayıtlı Üye 3 Ziyaretçi ve 0 Gizli Üye)
Görünen üyeler:


 

davutlar.net Copyright © 2007-2018 Tüm hakları saklıdır.
davutlar.net te yer alan kişisel yazılar, forum yazıları ve yorumlar kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan site sahibi veya davutlar.net sorumlu tutulamaz.

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it
Bu safya 0.14238 saniyede 19 sorguyla oluşturuldu